Oslnění a odlesky na světlíku

V posledních pár letech se vedle problému s přehříváním v průmyslových výrobách setkáváme s čím dál tím častějším problémem oslnění výrobních prostor. Z původně okrajového problému se postupující automatizací výroby stává čím dál tím větší problém. Přes střešní světlíky do výrobních prostor pronikají sluneční paprsky, které buď přímo, nebo nepřímo svými odlesky způsobují ve výrobě řadu problémů a komplikací.

Z posledních realizací se jednalo například o firmu, která se zabývala výrobou dioptrických čoček. Oslnění a odlesky jim způsobovaly problémy při broušení čoček a i při následné výstupní kontrole. Můžu vzpomenout i firmu v automobilovém průmyslu. V určitou denní hodinu jim sluníčko oslňuje jejich výrobní linku, která je vybavena spoustou optických čidel a jim pak chybou v měření rapidně vrůstá zmetkovost jejich výrobků. Nebo i firmu, kde způsobovaly odlesky nečitelnost displejů a značně tak komplikovaly práci jejich klíčovým zaměstnancům.

Vyřešit tyto problémy není tak jednoduché, jako vyřešit problém s přehříváním. Chce to trochu zkušeností a trpělivosti. Často u toho instalujeme pár zkušebních plachet a zkoušíme, ve spolupráci s výrobou, která varianta a umístění tkaniny je pro daný případ nejlepší. V konečném výsledku nakonec třeba kombinujeme v rámci jedné plachty, kterou zakrýváme světlíky, látky s různou propustností světla. Snažíme se o to, aby odlesky v nejvíc exponovanou hodinu neobtěžovaly výrobu a zároveň ať světlík po zbytek dne plní svou funkci prosvětlení a odvětrání.

To, že zastínění nakonec i sníží teplotu v hale a zákazník tak mnohdy ušetří i za klimatizaci, je příjemný bonus navíc.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.
ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti